Udogodnienia komunikacyjne w XXI wieku

Udogodnienia komunikacyjne w XXI wieku

Ostatnie dwudziestolecie udowodniło, że człowiek jest w stanie pokonać w zasadzie wszystkie granice komunikacyjne. Począwszy na tych lądowych i okołoziemskich, a skończywszy na podbijaniu kolejnych planet czy galaktyk. Tak naprawdę dziś bez pojazdów takich jak chociażby pociągi czy samochody nie bylibyśmy w stanie poprawnie funkcjonować. Warto pomyśleć chociażby o tym, jak prosperuje dzisiaj nasza gospodarka czy handel. Wszystko opiera się na przesyłaniu sobie drogą lądową, wodną czy też powietrzną określonych produktów czy narzędzi. Co więcej, rozwój komunikacji umożliwia nie tylko prowadzenie spotkań biznesowych na szczeblach krajowych czy światowych, ale również spotkania z oddaloną od nas o tysiące kilometrów rodziną. Mimo osiągnięcia niemal doskonałych wyników w zakresie przemieszczania się po całym świecie, wciąż jako społeczeństwo myślące dążymy do tego, by było lepiej. Na każdym kroku spotykamy się więc z kolejnymi poprawkami, które mają nam ułatwić życie oraz pokazać, że nowoczesna technologia potrafi ugiąć się przed człowiekiem i jego wiedzą.

Samochodem na drugi koniec Europy

Niewątpliwie wciąż najpopularniejszych środkiem transportu dla przeciętnej polskiej rodziny zostaje samochód osobowy. Europejskie autostrady sprawiają, że często właśnie tym środkiem transportu wybieramy się na wakacje, nawet jeśli planujemy je na drugim końcu Europy. Co więcej, coraz więcej samochodów zostaje wyposażana w udogodnienia, które gwarantują zarówno kierowcy, jak i pasażerom spokojną i bezpieczną podróż. Na uwagę zasługują przede wszystkim rozwijające się wciąż systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego oraz klimatyzacja. Trzeba jednak przyznać, że ta ostatnia potrafi czasem spłatać figla. Zazwyczaj chodzi jednak o drobną usterkę, którą szybko można naprawić. W przypadku awarii takich jak popsuta klimatyzacja samochodowa naprawi je w mgnieniu oka. Należy jedynie czym prędzej zgłosić się do profesjonalnego mechanika, by jak najszybciej znów cieszyć się sprawnym autem.

Autobusy lub pociągi to alternatywa dla kierowców

silnik samochodowyJeśli w ostatniej chwili popsuje się nam samochód, nie musimy rezygnować z wyjazdu. Doskonałą opcją są bowiem firmy oferujące przejazdy kolejowe lub autobusowe. Jest to opcja o wiele mniej wygodna niż podróż samochodem, szczególnie jeśli wybieramy się w nią razem z rodziną, a w szczególności z małymi dziećmi. Z drugiej strony przy obecnych cenach benzyny, podróż komunikacją krajową często jest o wiele tańsza. Jeśli jesteśmy nastawieni na podróż autem, można poczekać na naprawdę własnego lub skorzystać z usług firm, które wynajmują samochody na określony w umowie czas. Jakby jednak nie było, środków komunikacyjnych jest dzisiaj tyle, że z pewnością każdy wybierze odpowiedni dla siebie sposób dotarcia do celu.

Na drugi koniec świata w jeden dzień

Niewątpliwie największym sukcesem komunikacyjnym ostatnich kilkudziesięciu lat było wymyślenie samolotu. Należy jednak z całym szacunkiem przyznać, iż próby zbudowania maszyny latającej sięgają czasów człowieka renesansu. Jednak dopiero stosunkowo od niedawna przeciętna rodzina może pozwolić sobie na odbycie podróży samolotem. Wciąż jest to jednak spory wydatek, który – gdy udajemy się na przykład do Ameryki lub Australii – kosztuje nas nawet kilkanaście tysięcy złotych w jedną stronę. Tanie linie lotnicze to bliższych nam miejsc oferują jednakże bilety w dość atrakcyjnych cenach, dlatego też mając rodzinę w Niemczech czy Anglii możemy w zaledwie po kilkugodzinnej podróży znaleźć się w ich domu.

Lot w kosmos na wakacje

Jeszcze dekadę temu było to kompletnie nie do pomyślenia. Dziś lot w kosmos jest jak najbardziej możliwy. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że można udać się poza orbitę ziemską z rodziną na wakacje. Technicznie jest to możliwe, w praktyce wygląda jednak nieco gorzej. Przeciętnie zarabiająca rodzina z pewnością nie może sobie pozwolić na tak egzotyczne podróże. Z drugiej jednak strony jeszcze do niedawna lot samolotem również dostępny był wyłącznie dla bardziej zamożnych pasażerów. Być może już za kilkadziesiąt lat lot w kosmos będzie powszechnie dostępną wycieczką dla każdego z nas. Na chwilę obecną na taką ekstrawagancję mogą sobie pozwolić jedynie zamożni biznesmani czy gwiazdy show biznesu. Wycieczka w kosmos kosztuje bowiem niebagatelną sumę, na którą niektórzy z nas nie byliby w stanie zarobić przez całe życie.

W swoich dążeniach ludzie powinni być nieustępliwi. Mimo rozwoju nauki i technologii wciąż dochodzi do wypadków, nad którymi nie mamy kontroli. Droga do perfekcji z pewnością jest jeszcze długa, jednak kroczenie wytyczoną ścieżką w efekcie końcowym może doprowadzić do tego, że produkowane maszyny i pojazdy będą maksymalnie bezpieczne dla człowieka. Należy jednak pamiętać, że my sami również mamy wpływ na to, co dzieje się na drogach. Uważna jazda i przestrzeganie prawa zminimalizuje kolizje i wypadki, które dziś w większości zdarzają się z winy tego samego człowieka, który w dwudziestym pierwszym wieku przyczynił się do tak znacznego rozwoju nauki i nowoczesnych technologii.