Świąteczny kominek

Świąteczny kominek

Święta Bożego Narodzenia to niewątpliwie bardzo rodzinny czas. Przygotowania do kilku wyjątkowych dni w roku nierzadko rozpoczynają się już na kilka tygodni przed 24 grudnia. Szaleństwo zakupów ogarnia dorosłych, młodzież oraz dzieci. Kupujemy prezenty, planujemy wigilijną kolację i zastanawiamy się, gdzie w tym roku stanie pachnąca, zielona choinka. Bardzo ważnym aspektem świąt jest oczywiście szeroko pojęta dekoracja. A udekorować możemy dzisiaj naprawdę wszystko. I tak im bliżej świąt, tym dekoracji w domu czy mieszkaniu (a także na zewnątrz) cyklicznie przybywa. Obrazki wykonane ze sztucznego śniegu na oknach czy własnoręczne dekoracje przyczepione do firanek to tylko część popularnych pomysłów. Ozdoby świąteczne można bowiem umieścić naprawdę wszędzie. Największym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju wieńce (na przykład przyczepiane do drzwi od strony zewnętrznej) czy stroiki, które idealnie sprawdzają się na parapecie bądź na naszym świątecznym stole. Warto również wspomnieć o jednym elemencie, którego całoroczna obecność perfekcyjnie wpisuje się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Mowa oczywiście o klimatycznym, tradycyjnym kominku.

Dekoracje kominkowe – skarpety

Na kominku w czasie świąt może pojawić się w zasadzie wszystko. Z pewnością pierwszą myślą w kontekście świątecznej aranżacji naszego domowego paleniska będą tradycyjne, znane nam wszystkim (na przykład z amerykańskich filmów, takich jak „Kevin sam w domu”) skarpety, do których Święty Mikołaj wkłada upominki. Mimo iż nie jest to polska tradycja, z pewnością warto ją z różnych względów celebrować. Przede wszystkim w takich domach i mieszkaniach, w których znajdują się dzieci. Wspólne wyszywanie skarpet, na których mają znaleźć się imiona domowników to wspaniała zabawa, przy której najmłodsi uczą się dodatkowo przydatnej umiejętności. Warto pamiętać o tym, by na kominku znalazły się skarpety dla wszystkich mieszkańców oraz dla ewentualnych gości zaproszonych na wigilijną kolację. W wielu domach do skarpet kładzie się przede wszystkim słodycze. Niekiedy te ostatnie wyjmowane są nie w czasie świąt, a już 6 grudnia na Mikołaja.

Dekoracje kominkowe – stroiki

kominekBardzo szlachetną ozdobą kominkową są oczywiście różnego rodzaju stroiki. Wiele z nich można już na kilka tygodni przed świętami kupić w sklepach, takich jak na przykład Home&You. Różne stroiki wykonywane są również przez pracowników sklepów internetowych z ozdobami. Warto oczywiście podkreślić, że idealnie prezentują się na kominkach stroiki wykonane własnoręcznie. Aby skonstruować wspomnianą ozdobę, potrzebujemy przede wszystkim wianka lub kilka gałązek świeżego świerku. W standardowym stroiku mogą znaleźć się bombki, świeczki czy kokardki. Wszystko zależy od tego, jak duża jest pomysłowość domowników.

Dekoracje kominkowe – lampki i świeczki

Na kominku idealnie sprawdzą się różnego rodzaju lampki oraz zapachowe świeczki. Światło emitowane przez trzaskający ogień idealnie skomponuje się z kolorowym światłem małych lampek oraz ze światłem produkowanym przez świeczki. Warto oczywiście pamiętać, że przesyt ozdób może naszej aranżacji zaszkodzić. Jeśli zdecydujemy się na stroik czy skarpety, zrezygnujmy z dużej ilości lampek. Odpowiednie wyważenie jest ważne, ponieważ od tego zależy ostateczny nastrój naszej rodziny podczas trwania świąt Bożego Narodzenia. Do standardowych lampek można doczepić własnoręcznie wykonane wstążki czy kokardy. Warto pamiętać, że to właśnie ozdoby wykonane od serca najpełniej uzupełnią lukę dekoracyjną.

Choinka przy kominku – za czy przeciw

Czy choinkę można bezpiecznie stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie kominka? Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, jeśli kominek jest zabudowany. Tego rodzaju wkłady kominkowe cieszą się dużą popularnością również z innych względów. Tradycyjne kominki – choć bardzo klimatyczne – sprawiają, że musimy sprzątać w naszym salonie znacznie częściej. Roznoszący się popiół daje o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. A święta to czas, w którym wolimy przed kominkiem wypoczywać, aniżeli sprzątać pozostałości wygasającego paleniska. Zabudowany wkład kominkowy prezentuje się równie okazale, a choinka może stać nieopodal bez żadnych obaw. To samo dotyczy zresztą wszystkich kominków „sztucznych” (mowa o kominkach elektrycznych czy tak zwanych biokominkach).

Kominki elektryczne – ozdabianie

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ozdobić można każdy kominek – nie tylko ten tradycyjny. Wymienione wcześniej elementy idealnie sprawdzą się również w przypadku biokominków oraz w przypadku kominków elektrycznych. Trzeba bowiem przyznać, że te ostatnie w dużym stopniu niejednokrotnie przypominają tradycyjne paleniska. W ten sposób odpowiedni świąteczny nastrój stworzymy nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach (gdzie kominki tradycyjne zazwyczaj nie występują).

Klimat świąt Bożego Narodzenia jest rzeczywiście niepowtarzalny. Niejednokrotnie cały rok czekamy na to, by choć przez chwilę stworzyć w swoim domu czy mieszkaniu wyjątkowy nastrój, przy którym miło i przytulnie spędzimy wspólnie czas. Ozdoby i dekoracje w pewnym stopniu pozwalają nam odzwierciedlić radość i dobre samopoczucie. Nie ma więc niczego dziwnego w tym, że już kilka tygodni przed 24 grudnia planujemy nasze idealne święta. Ich magia pozwala nie tylko na odrobinę refleksji. Podczas świąt bardzo często zapominamy o naszych problemach i wszystkich stresach związanych z życiem codziennym. Co więcej, wszystkie przeszkody wydają się nam wtedy łatwiejsze do pokonania. Ludzie potrzebują świąt Bożego Narodzenia, ponieważ znajdują w nich niewysłowioną radość. Nawet dekoracja kominka może okazać się niezwykłym przeżyciem, dlatego warto zadbać o ten wyjątkowy element naszego domu czy mieszkania. Warto również pamiętać, że na dekorację zasługują nie tylko tradycyjne, klasyczne kominki. Idealne ozdoby stworzymy również w mieszkaniach i domach, gdzie zamontowane zostały kominki z wkładem zamkniętym lub kominki elektryczne. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że magię świąt budujemy my sami. I mowa tutaj nie tylko o świątecznych aranżacjach, ale również o relacjach międzyludzkich i pozytywnym nastawieniu.