Sprzedaż mieszkań – gdzie szukać dobrych ofert

Sprzedaż mieszkań – gdzie szukać dobrych ofert

Na rynku nieruchomości można znaleźć dziś ogromną liczbę ofert przeznaczoną zarówno dla rodzin wielodzietnych, młodych małżeństw czy osób poszukujących lokalu mieszkalnego wyłącznie dla siebie. Oferty kierowane są do klientów głównie przez firmy deweloperskie oraz osoby prywatne chcące sprzedać swoje mieszkanie czy dom z bardzo różnych powodów. Należy jednak mieć świadomość tego, że ilość nie przekłada się w każdej sytuacji na jakość. Poszukiwania nieruchomości mieszkalnej muszą więc trochę potrwać po to, by w efekcie końcowym przeprowadzana transakcja zadowoliła obie strony. W ostatnim czasie często słyszy się o niekompetentnie przygotowywanych wycenach mieszkań czy źle przygotowanych umowach. Warto podkreślić, że jakiekolwiek niedociągnięcia mogą przynieść ze sobą długoterminowe problemy. Jak zatem poszukiwać mieszkania, by nie napotkać żadnych przeszkód? Z których usług – dewelopera czy sprzedawcy prywatnego – korzystać częściej? Jak w końcu powinna wyglądać profesjonalnie przygotowana umowa i wycena lokalu mieszkalnego? Okazuje się, że te na pozór trudne pytania w rzeczywistości wcale nie są takie skomplikowane. Co więcej, znajomość odpowiedzi pozwoli uniknąć wielu błędów, które najczęściej popełniane są właśnie przez osoby nieświadome praw związanych z rynkiem nieruchomości.

Wycena mieszkania powinna być przeprowadzana przez rzeczoznawcę

Wartości mieszkań i domów na polskim rynku cały czas ulegają zmianie. Firmy deweloperskie ustalają ceny w oparciu o różnego rodzaju zjawiska w największej mierze związane oczywiście z rynkiem nieruchomości. Warto zaznaczyć, że inwestorzy w dużej mierze opierają się na kompetentnych danych pozyskiwanych na przykład od rzeczoznawców. Jeszcze do niedawna taka praktyka była całkowicie nieznana sprzedawcom prywatnym. Ci ostatni – niekiedy do chwili obecnej – przekonani o własnych umiejętnościach oszacowania ceny nieruchomości, nie korzystali z usług rzeczoznawcy. W rzeczywistości w zasadzie nikt nie jest w stanie bez przygotowania i znajomości rynku ocenić, ile warta jest jego nieruchomość. Zazwyczaj właściciele zawyżają cenę, jednak bywa również tak, że nieświadomie sprzedają dom czy mieszkanie za bezcen. Wydaje się więc, że w ostatecznym rozrachunku wycena rzeczoznawcy okazuje się zbawienna dla obu stron.

Mieszkania z rynku wtórnego niosą ze sobą pewne ryzyko

Często mówi się o tym, że kupowanie mieszkania jest trochę jak kupowanie kota w worku. Szczególnie wtedy, gdy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, a sprzedawca nie chce okazać wyceny. Należy wystrzegać się takich ofert, gdyż w dziewięćdziesięciu procentach właściciel może mieć coś do ukrycia. Sprawa jest nieoczywista, ponieważ nierzadko chodzi o czynniki niezwiązane stricte z samą nieruchomością. Hałaśliwi sąsiedzi czy ruchliwa ulica za oknem także negatywnie wpływają na ocenę rzeczoznawcy. Warto również przyjrzeć się okazanej wycenie. Mowa przede wszystkim o tym, czy podana wycena jest aktualna. Uwarunkowania związane z wyceną nieruchomości na przestrzeni lat mogą zmienić się diametralnie. Wyburzenie czy przeniesienie wysypiska na drugi koniec miasta poprawia wycenę nieruchomości. Podobnie jest zresztą z rozwojem komunikacji miejskiej w okolicy czy powstaniem nowej szkoły dla dzieci. Inne czynniki wpływają z kolei na zaniżenie wyceny. Wbrew pozorom wcale nie jest ich tak mało.

Firmy deweloperskie cieszą się największym zaufaniem konsumentów

nowe mieszkania Największym zaufaniem klientów – jak się dzisiaj wydaje – cieszą się nieruchomości oferowane na rynku pierwotnym przez firmy deweloperskie. Zaufane i duże spółki nie mogą sobie pozwolić na negatywne opinie, dlatego w ostatnich latach proponowane nieruchomości spełniają wiele ponadprzeciętnych norm dorównujących oczywiście normom europejskim czy nawet światowym. Jeśli chodzi o nowe mieszkania Jelenia Góra sprzedaż tego typu nieruchomości prowadzi sukcesywnie od wielu lat. Podobnie jest z takimi miastami jak Poznań, Wrocław czy Warszawa. Z powodzeniem prace budowlane prowadzone są na przykład także w Gdyni, Gdańsku czy Sopocie, a więc oczywiście w miejscowościach nadmorskich.

Przygotowanie umowy powinno odbywać się po konsultacji z prawnikiem

Umowa podpisywana przez sprzedającego i kupującego powinna być przygotowana pod okiem profesjonalnego prawnika. Tendencje w tym zakresie zmierzają jednak w niebezpiecznym kierunku. Wiele osób przeprowadzając tak poważne transakcje jak sprzedaż-kupno nieruchomości drukuje sobie po prostu jakiekolwiek umowy znalezione na stronach internetowych. Warto mieć świadomość tego, że taka umowa nie musi być wiążąca, ponieważ często zawiera nieścisłości. Aby uniknąć problemów, warto więc od razu skorzystać z porady wykształconej osoby. Koszty związane z usługami prawnika dzielone są zazwyczaj po połowie, jednak coraz częściej jest to oczywiście kwestia indywidualnego „dogadania” między kupującym a sprzedającym.

Mieszkania sprzedawane dzisiaj na polskim rynku charakteryzują się dużą różnorodnością. Klienci mogą więc – potocznie rzecz ujmując – wręcz przebierać w określonych ofertach. Należy jednak mieć świadomość tego, że każdą propozycję trzeba dobrze sprawdzić. W przypadku firm deweloperskich sprawa jest dość prosta. Renoma dużej spółki działającej na rynku nieruchomości nie pozwala firmom popełniać nawet najmniejszych błędów. Stąd powszechne przekonanie o tym, że mieszkania z rynku pierwotnego są opcją o wiele bardziej bezpieczną niż mieszkania z rynku wtórnego. Należy jednak podkreślić, że te ostatnie także mogą stanowić bardzo intratną inwestycję. Wystarczy jedynie mieć świadomość tego, że sprzedawca powinien wykazać podczas sprzedaży aktualną wycenę nieruchomości oraz przedstawić profesjonalnie przygotowaną umowę. Dotyczy to zresztą w równym stopniu nieruchomości wtórnych, jak i nieruchomości pierwotnych. Warto pamiętać, że kupno domu czy mieszkania to nierzadko decyzja na wiele lat życia. Musimy być więc stuprocentowo pewni wybranej inwestycji oraz wszystkim elementów z nią związanych.