Rozne aspekty transportu bliskiego

Rozne aspekty transportu bliskiego

Różnorodne środki transportu są nieodłączną częścią naszego życia, nic więc dziwnego, że równie istotną rolę odgrywają w przestrzeni przemysłowej, dopasowując się do charakteru wykonywanych działań. Branże przemysłowe nieustannie powiększają się o kolejne innowacyjne rozwiązania, mające za zadanie zwiększyć efektywność pracy, co nie pozostaje bez znaczenia zwłaszcza, jeżeli weźmie się pod uwagę wysoką konkurencyjność na rynku. Nawet chwilowy zastój linii produkcyjnej może pociągać za sobą wysokie straty finansowe, dlatego też przedsiębiorcy dokładają wszelkich starań, aby posiadane przez nich maszyny i urządzenia były maksymalnie wydajne i jak najmniej awaryjne.

W przypadku transportu bez wątpienia na największą uwagę zasługuje przemieszczanie ładunków w obrębie danego obiektu. Transport wewnętrzny, zwany też częściej transportem bliskim, okazuje się być równie ważny jak znane nam bardziej przewożenie elementów z punktu A do punktu B, oddalonych od siebie o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów. Przedsiębiorstwa i hale produkcyjne wykorzystują więc najczęściej urządzenia dźwigowo-transportowe lub przeładunkowe, mające za zadanie przemieszczać określone materiały w sposób poziomy lub pionowy tak, aby ani jeden element nie został uszkodzony. Jest to niezwykle ważne o tyle, że wiele fabryk zajmuje się produkcją elementów szklanych lub wyjątkowo kruchych, posiadających przy tym nieregularne kształty. Przeniesienie czy podniesienie takiego elementu w sposób nieodpowiedni może skutkować ześlizgnięciem się załadunku i jego zniszczenie, co może być ryzykowne także ze względów bezpieczeństwa pracy, dlatego też specjaliści od ergonomii oraz producenci urządzeń wspomagających starają się kreować takie projekty, które byłyby doskonałe w każdym, nawet pozornie najmniej znaczącym aspekcie. Jednym z producentów jest firma Dalmec zajmująca się tworzeniem żurawi i manipulatorów przemysłowych, dobrze wpisujących się w oczekiwania i potrzeby współczesnych przedsiębiorców oraz ich pracowników.

Wykorzystujący transport bliski Dalmec jest więc jednym z tych ogniw w łańcuchu przemysłowym, bez którego trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek działalność w obrębie danego zakładu pracy. Manipulatory przemysłowe należą obecnie do czołówki maszyn wspierających ręczne przenoszenie ładunków, dlatego też ich obecność przy stanowiskach pracy zajmujących się na co dzień operacjami ręcznego przenoszenia w sposób cykliczny, nie powinna już nikogo dziwić. Obecność maszyn takich jak żurawie czy manipulatory ma niebagatelne znaczenie dla utrzymywania wysokiego tempa pracy zwłaszcza, że transportowanie bardzo często wymaga ogromnych nakładów czasowych i potrafi mocno obciążać organizmy pracowników. Właśnie dlatego do projektowania urządzeń zapraszani są obecnie specjaliści od ergonomii, dzięki którym możliwe jest jeszcze doskonalsze kontrolowanie sprawności urządzeń. Jeszcze do niedawna pokutowało stwierdzenie, że nowe technologie przyczynią się do wykluczania pierwiastków ludzkich z przestrzeni zakładów wytwórczych, faktem jest jednak, że bez odpowiedniego oprzyrządowania działanie na ogromną skalę nie byłoby możliwe. Urządzenia techniczne są dla operatorów bezcennym wsparciem, na co może wskazywać zainteresowanie poszczególnymi modelami – także tymi tworzonymi na specjalne zamówienie – a także zniwelowanie wypadków na miejscach pracy. Dobrze dobrany manipulator pomaga zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i ergonomii, na który zwracają uwagę największe firmy, takie jak chociażby wspomniana już i wspierająca transport bliski firma Dalmec. Operowanie ładunkiem w sposób swobodny i dowolny pozwala nie tylko zmniejszyć nakłady fizyczne do minimum, ale także zrównoważyć wagę przewożonego ładunku.

dolegliwości zdrowotneDzięki temu operator zwykle nie odczuwa realnego ciężaru określonego załadunku. Do urządzeń dźwigowo-transportowych zaliczane są przede wszystkim urządzenia transportowe i dźwignicowe, sprofilowane w taki sposób, aby możliwe było ich pełne wykorzystanie niezależnie od wielkości i trybu pracy danego przedsiębiorstwa. W fabrykach i halach wytwórczych pojawiają się zatem nowoczesne i praktyczne wózki transportowe, będące najczęściej wykorzystywanymi środkami transportu wewnętrznego. Chociaż posiadają pewne ograniczenia, do których zaliczyć można w pierwszej kolejności ograniczony ruch oraz zasięg, są niewątpliwym wsparciem podczas przewożenia ciężkich elementów. Plusem wózków jest nie tylko ich dostępność i cena, ale także ogromna różnorodność – możliwe jest zaopatrzenie się zarówno w urządzenia klasyczne – zasilane siłą mięśni – jak i w urządzenia elektryczne. W zależności od warunków przemieszczania możliwe jest też rozróżnienie wózków jezdniowych oraz szynkowych. W zależności od miejsca na konkretny ładunek, sposób rozładunku, rodzaj podłoża, typ napędu oraz sposób kierowania, wszyscy zainteresowani mogą sięgać po tysiące technologicznych rozwiązań, przyczyniających się bezpośrednio do przyspieszenia wykonywanych działań oraz zmniejszenia ryzyka występowania urazów kumulacyjnych, tak częstych wśród pracowników wykonujących codziennie te same czynności.

O obsłudze manipulatorów można poczytać na stronie http://www.dalmec.pl/prostota,241.html. W przypadku nowoczesnych dźwignic czy wózków niewątpliwą zaletą jest niezwykle wysoka wydajność przeładunkowa, dlatego też ich obecność na konkretnym stanowisku pracy umożliwia indywidualne dostosowanie. Właśnie z tego względu manipulatory produkowane są w sposób jednostkowy, a zatem na indywidualne zamówienie. Każde przedsiębiorstwo posiada niezależną strukturę oraz specyficzne tryby pracy, nic więc dziwnego, że zwykle trudno znaleźć manipulatory, które mogłyby pasować do dwóch odmiennych przestrzeni. Projektowanie ich w oparciu o istniejącą już lub planowaną infrastrukturę umożliwia precyzyjne ustalenie ich parametrów, dzięki czemu konkretna przestrzeń zyskuje szansę na efektywniejsze działanie. Łatwiejsza komunikacja pomiędzy przedsiębiorcami a projektantami maszyn ułatwia także osiągnięcie sukcesu w przestrzeni konstruktorskiej, istotnej z perspektywy zarówno jednej, jak i drugiej strony.