Radiologia – metody obrazowania od podszewki

Radiologia – metody obrazowania od podszewki

Medycyna w przeciągu ostatnich kilkunastu lat rozwijała się fenomenalnie. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możemy dzisiaj przeprowadzać skomplikowane operacje przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Ten ostatni przydaje się nie tylko chirurgom, ale także specjalistom takim jak ginekolog czy radiolog. Warto nieco szerzej wspomnieć właśnie o tej dziedzinie medycyny, którą dzisiaj nazywany radiologią. Choć wkład radiologów w rozwój medycyny jest ogromny, nierzadko wiele osób tak naprawdę nie wie, czym zajmują się wspomniani specjaliści. O ile ginekolodzy, chirurdzy czy interniści zasłużenie zbierają dzisiaj pochwały, o tyle radiolodzy pozostają nieco w cieniu. Warto wspomnieć więc co nieco o samej radiologii oraz sprawdzić, przy pomocy jakich technologii lekarze działający w tej dziedzinie starają się dzisiaj pomagać swoim pacjentom. Czym zatem jest radiologia oraz jakie miejsce zajmuje w świecie medycyny? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania są niezwykle ciekawe i z pewnością zainteresują nawet zwykłego laika niezwiązanego z medycyną na co dzień.

Czym zajmuje się radiologia?

W środowisku medycznym radiologia zajmuje bardzo ważne miejsce. Jednakże w powszechnym mniemaniu przeciętnego Polaka wcale tak nie jest. Osoby niemające styczności ze wspomnianą dziedziną tak naprawdę nie wiedzą, czym zajmują się radiolodzy. Warto więc choć pokrótce wiedzieć, że radiologia zajmuje się przede wszystkim obrazowaniem ciała człowieka przy użyciu środków takich jak promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne czy wreszcie ultradźwięki. Samo obrazowanie nie wystarczy, ponieważ po otrzymaniu obrazu konkretnej części ciała (na przykład za pomocą angiografii czy tomografii komputerowej) radiolog musi określić diagnozę oraz przedstawić pacjentowi swoje spostrzeżenia. W przeciągu ostatnich kilku lat radiologia bardzo się rozwinęła, a obecnie choroby wykrywane przez najnowocześniejsze urządzenia można leczyć szybciej, łatwiej i przede wszystkim skuteczniej.

Jakie metody obrazowania wykorzystują radiolodzy?

PoznańNajpopularniejsze zdjęcia związane z radiologią to oczywiście tak zwane obrazowanie wykorzystywane przy pomocy promieni rentgenowskich. Tego rodzaju badanie wykorzystuje się po to, by diagnozować choroby związane z układem kostnym człowieka. W przypadku złamań i zwichnięć wykonanie obrazowania techniką rentgenowską jest podstawą do tego, by stwierdzić jakie szkody zostały wyrządzone. Równie popularnym badaniem obrazowym w dzisiejszych czasach jest tak zwana tomografia komputerowa. Wspomniane badanie przeprowadza się po to, by ocenić ogólną strukturę anatomiczną pacjenta oraz sprawdzić, czy w organizmie nastąpiły jakieś zmiany. Obrazowanie dotyczy nie tylko kości czy ludzkich organów. Radiologia zajmuje się bowiem także badaniem naczyń krwionośnych. Jest to możliwe dzięki badaniu diagnostycznemu zwanemu angiografią. Wydaje się, że najpopularniejszym badaniem znanym dzisiaj przeciętnemu człowiekowi z zakresu obrazowania jest badanie ultrasonograficzne, czyli innymi słowy popularne USG. Warto zaznaczyć, że USG przeprowadza się nie tylko w przypadku badania płodu. Z powodzeniem można obrazować za pomocą ultrasonografu takie organy, jak na przykład tarczyca czy serce. Warto wspomnieć na koniec o badaniu mammograficznym, dzięki któremu wiele kobiet udaje się wyleczyć z nowotworów piersi. Wczesne wykonanie mammografii (metoda także wykorzystuje promienie Rentgena) z pewnością może pomóc pacjentkom. Należy więc pamiętać, że wykonywanie wszystkich wspomnianych wyżej badań w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości z pewnością pomaga rozwiać wątpliwości. Wizyta u radiologa nie boli, a z pewnością pozwala unikać wielu problemów, które w innym przypadku mogłyby się pojawić lub rozwijać w przyszłości.

Gdzie znaleźć dobry gabinet radiologiczny?

Dobrego radiologa można szybko znaleźć w sieci internetowej. Wystarczy jedynie wpisać do wyszukiwarki poszukiwaną specjalizację oraz miasto, w którym mieszkamy. Przykładowa fraza to dobry radiolog. Wyniki wyszukiwania nie tylko „wyrzucają” nam adresy stron internetowych różnych gabinetów, ale prowadzą także do opinii internautów zamieszczanych chociażby na forach internetowych.

Radiolodzy zajmują się dzisiaj bardzo ważną gałęzią medycyny. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Należy wspomnieć, że bardzo wiele działań radiologów jest możliwych przede wszystkim dzięki temu, że technologia na przestrzeni ostatnich dekad podarowała człowiekowi wiele nowoczesnych urządzeń. Bez promieni rentgenowskich tak naprawdę praca radiologów nie miałaby sensu, nie wspominając już o nowoczesnej tomografii komputerowej czy angiografii. Bez względu jednak na narzędzia należy przyznać, że praca radiologów wymaga wielu lat nauki oraz doświadczenia. Z pewnością tego rodzaju zawód wymaga specjalnego podejścia do pacjenta oraz wykonywanych obowiązków, dlatego stosunkowo niewielu studentów medycyny wybiera radiologię jako swoją czołową specjalizację pod koniec nauki. Być może za jakiś czas popularność radiologii wzrośnie, a specjalistów w tej dziedzinie będzie w Polsce więcej.