Przytulne i bezpieczne pokoje dzieciece

Przytulne i bezpieczne pokoje dzieciece

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczne i wygodne życie. Nic więc dziwnego, że urządzenie pokoju dla swojej pociechy to nie lada wyzwanie, które nie tylko stresuje, ale wręcz przeraża przeciętnego rodzica. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie rozwiązania zastosowane w tym przypadku pomogą stworzyć piękny i praktyczny pokój dla dziecka w każdym wieku. Największą uwagę należy oczywiście zwrócić na bezpieczeństwo, które w zależności od wieku pociechy powinno być w różnym stopniu przestrzegane. Naturalnym będzie fakt, że kilkuletnie dziecko potrzebuje o wiele większej uwagi – mowa oczywiście wyłącznie o bezpieczeństwie na co dzień – niż dorastający już nastolatek, który potrafi samodzielnie myśleć i rozwiązywać problemy. Warto również zadbać o to, by pokój był dobrze oświetlony i miał odpowiednio dużo przestrzeni. Wszystkie te czynniki zastosowane w jednym pomieszczeniu sprawią, że dziecko przez długie lata będzie się cieszyło swoim wymarzonym pokojem.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa

pokój dzieckaOświetlenie w pokoju dziecięcym jest bardzo ważne, ponieważ dorastające dziecko rozwija się w zasadzie przez cały czas, a narażenie wzroku na niewłaściwie dopływające światło może doprowadzić do nabycia nawet wrodzonej wady, której często nie daje się u starszych dzieci trwale wyeliminować. Dla przykładu lampka na biurku nie powinna więc znajdować się zbyt blisko twarzy dziecka, by nie dawać mu zbyt wiele światła na przykład podczas czytania. Doskonale sprawdzają się dziś nie urządzenia stojące, ale naścienne, dzięki którym światło zostaje rozbite na całą przestrzeń pomieszczenia. Warto również zwrócić uwagę na to, by mniejsze dzieci posiadały nocną lampkę na wyciągnięcie rączki przy łóżku, ponieważ często potrafią się budzić w nocy i krzyczeć z powodu złego snu. Światło z natury bywa przyjazne i szybko może uspokoić płaczące i roztrzęsione dziecko oraz ponownie je uśpić, często bez interwencji któregoś z rodziców.

Modne tapety ścienne poprawią jakość wystroju

Ostatnimi czasy bardzo modne w przypadku pokojów dziecięcych stały się tapety ścienne. Istotne jest jednak to, że nie są to zwykłe materiały, które królowały w domach w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych. Niemodne wzory dzięki tak zwanym fototapetom zostały zastąpione – w przypadku pokojów dziecięcych – przez postacie bajkowe, takie jak Myszka Mickey czy Kaczor Donald. Niektóre dzieci stylizują swoje tapety ścienne i tworzą na nich podwodny świat lub daleką krainę. Dzięki takim ostatnio modnym trikom szybko można sprawić, by dziecko dosłownie zakochało się w swoim pokoju i przez długie godziny nie chciało z niego wychodzić. Na stronie http://www.otostyl.com/ można przejrzęć szereg różnych fototapet, które z pewnością spodobają się nie tylko maluchom, ale także nieco starszym pociechom czy nawet dorosłym. Warto pytać starsze dzieci o to, co chciałyby zobaczyć na swoich ścianach, ponieważ zwykle nawet kilkuletnie pociechy mają swoich bajkowych ulubieńców oraz określone upodobania. Jedne lubią dla przykładu obserwować gwiazdy i fascynują się kosmosem, dla innym istotne są bajkowe wzgórza i smoki na zamkach, które przetrzymują piękne księżniczki. Ważne jest przede wszystkim to, że w przypadku pokojów dziecięcych naprawdę można puścić wodze fantazji i wspólnie z dzieckiem stworzyć w czterech ścianach wspaniały i magiczny świat pełen niezgłębionych jeszcze przygód.

Zabezpieczenia są niezbędne w pokojach kilkuletnich dzieci

Małe dzieci na ogół nie powinny zostawać same w pokoju. Niekiedy jednak w kuchni trzeba ugotować obiad lub posprzątać w domu. Dzięki nowoczesnych technologiom zainstalowanie kamery i mikrofonu w pokoju dziecka pozwala nieustannie zerkać na nie podczas snu dosłownie z każdego miejsca w domu. Jest to wspaniały sposób na kontrolę nad dzieckiem, bez konieczności przesiadywania w jego pokoju przez dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Nastolatkowie sami mogą aranżować pokój

Warto zauważyć, że dorastające dzieci mają własne zainteresowania i potrzeby, które rodzic w miarę możliwości i kierując się zdrowym rozsądkiem powinien spełniać, by dziecko czuło się dowartościowane i miało świadomość, że rodzice traktują je jak poważnego i dorastającego już człowieka. Niemniej jednak należy wciąż kontrolować to jaki wystrój panuje w pokoju nastolatka. Rutynowa kontrola powinna odbywać się jednak w taki sposób, by dziecko nie zaczęło się denerwować nadmierną kontrolą, która przecież wynika wyłącznie z troski rodzicielskiej. Warto zastosować się w takich przypadkach do rad, które dostępne są na portalach dla rodziców dorastających nastolatków. Nie wszystkie dorastające pociechy mają jednak umiarkowany kontakt z rodzicami. Młodzież coraz częściej uczy się rozmawiać z dorosłymi na poziomie i traktować z szacunkiem każde decyzje opiekunów. Takie relacje między rodzicem a dzieckiem są bardzo zdrowe i często wprowadzają między obie strony relacje, o jakich dwa poprzednie pokolenia mogły tylko marzyć. Warto bowiem zauważyć, iż kilkadziesiąt lat temu wychowywanie dzieci nie polegało na zawieraniu z nimi przyjaźni, a raczej na dyscyplinie i rozkazach, które nastolatkowie bez mrugnięcia okiem musiały spełniać.

Wymarzony pokój to ważna sprawa nawet dla kilkutygodniowego dziecka, które po raz pierwszy pojawia się domu. Każdy człowiek – bez względu na wiek – od początku czuje niewyobrażalną więź, która choć niewidzialna, na zawsze wiąże dziecko z domem rodzinnym. Warto wspomnieć chociażby o dzieciach z domu dziecka. Te ostatnie niestety nie wiedzą czym jest ów wspomniana więź i często w dorosłym życiu mają problem z nawiązywaniem trwałym związków czy przyjaźni. Ważne jest więc to, by nasze dziecko od samego początku czuło, że jest kochane i przede wszystkim chciane. Oprócz czynów nic nie wyrazi tego tak bardzo jak przytulny, otoczony kolorowymi przytulankami pokój, który w dodatku został zaaranżowany w praktyczny i funkcjonalny sposób. Warto zwrócić uwagę podczas aranżacji na odpowiednie oświetlenie oraz dostosowanie wysokości mebli do wieku dziecka. Doskonale w tym ostatnim przypadku sprawdzą się meble regulowane, które starczają pociesze nawet na kilka lat.