Jak szybko sprzedać nasze mieszkanie?

Jak szybko sprzedać nasze mieszkanie?

Rynek nieruchomości rozwija się w Polsce bardzo efektywnie. Jeszcze kilkanaście lat temu zmiany w tej sferze życia były prawie niezauważalne. Dziś deweloperzy oferują nowoczesne mieszkania na sprzedaż oraz wynajem. Na rynku wtórnym pojawiają się propozycje sprzedaży od właścicieli prywatnych. Pod wieloma względami te ostatnie nie ustępują nowoczesnym ofertom inwestorów. Co zrobić, jeśli chcemy sprzedaż swoje mieszkanie, działkę lub dom? Jak zareklamować nieruchomość tak, by szybko znaleźć nowego właściciela? Nad takimi pytaniami zastanawiają się przede wszystkim te osoby, którym zależy na szybkiej sprzedaży mieszkania. Wbrew pozorom wcale nie jest to łatwe zadanie. Często okazuje się, że klienci są bardzo wybredni lub nasze mieszkanie nie spełnia podstawowych wymogów. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od specyfiki naszego mieszkania, możemy szybko i efektywnie znaleźć idealnego kupującego. W tym kontekście trzeba jednak sprawdzić, jak inni sprzedający radzą sobie w dobie dwudziestego pierwszego wieku na rynku nieruchomości.

Warto przyjrzeć się przede wszystkim pracy sprawdzonych i zaufanych osób, takich jak deweloper. Ale nie tylko, ponieważ duże znaczenie pełnią na rynku firmy takie jak agencje nieruchomości. Ważną rolę ogrywają także rzeczoznawcy majątkowi. Ci ostatni sprawdzą się przede wszystkim w przypadku sprzedaży nieruchomości mieszkalnej na rynku wtórnym.

Nowoczesne mieszkania a praca deweloperów

Nowoczesne firmy deweloperskie w wielu przypadkach skupiają się na tym, by stworzyć nieruchomości mieszkalne w oparciu o najnowsze, najbardziej inteligentne technologie wykorzystywane między innymi w branży budowniczej. Zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim lokalizacje podmiejskie, ponieważ coraz więcej osób chce wyprowadzać się poza hałaśliwe i męczące centra wielkich aglomeracji. Niemniej jednak należy zauważyć, że nowe budynki deweloperskie licznie powstają również w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków czy Gdańsk. Oferowane mieszkania na sprzedaż kuszą nie tylko nowoczesnością, ale również bezpieczeństwem.

Sprzedaż domków a praca firm budowlanych

Niektóre firmy budowlane zarabiają dzisiaj na budowie domków jednorodzinnych. Te ostatnie są potem sprzedawane w surowym stanie. Wbrew pozorom zainteresowanie takimi nieruchomościami wcale nie jest małe. W przypadku kupna gotowego domu nie płacimy na przykład za jego projekt. Dodatkowo możemy wprowadzić się do swojego domu szybciej, ponieważ na nowych właścicieli czekają wyłącznie prace wykończeniowe. Często firmy budowlane oferują takie usługi za dodatkową opłatą. Właściciel musi również ponieść koszty materiałów wykończeniowych.

Mieszkania na rynku wtórnym

masterm investMieszkania oferowane na rynku wtórnym z pewnością charakteryzują się o wiele niższą ceną niż mieszkania deweloperskie czy domki jednorodzinne oferowane w surowym stanie. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że często takie nieruchomości wymagają dodatkowych prac remontowych, na przykład w zakresie założenia nowych instalacji wodociągowych czy elektrycznych. Malowanie, zakładanie nowych podłóg czy kupno mebli to elementy, które często wiążą się z posiadaniem mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku mieszkań deweloperskich podstawowe prace wykończeniowe zazwyczaj (w mieszkaniach pod klucz) są wykonywane, by zwiększyć standard oferowanych usług.

Praca agenta nieruchomości

Kiedy warto wynająć agencję nieruchomości? Z pewnością warto to zrobić wtedy, gdy nie mamy czasu na poszukiwania we własnym zakresie. Z reguły agencja nieruchomości posiada dużą wiedzę na temat aktualnych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Wspomniana wiedza pozwala z kolei szybko dopasować potrzebę danego klienta do zaoferowanej przez sprzedawcę bądź dewelopera nieruchomości. Warto oczywiście zaznaczyć, że za współpracę z doświadczonym i profesjonalnym agentem nieruchomości musimy zapłacić. Z drugiej strony często taka współpraca się opłaca. Dotyczy to zresztą nie tylko chęci kupna mieszkania, ale również chęci jego sprzedaży. W wielu przypadkach agent nieruchomości pomaga sprzedać lokum mieszkalne szybko i za bardzo atrakcyjną cenę. Oprócz agencji nieruchomości w sprzedaży czy kupnie domu oraz mieszkania pomaga również rzeczoznawca majątkowy.

Praca rzeczoznawcy majątkowego

Dokument będący wyceną od rzeczoznawcy jest bardzo ważną informacją dla kupującego. Świadczy on o tym, że wartość danego mieszkania rzeczywiście wynosi tyle, ile zakłada potencjalny kupiec. Warto jednak zaznaczyć, że jednorazowa wycena jest ważna tylko przez jakiś czas. Jeśli chcemy sprzedać mieszkanie, powinniśmy zdobyć dokument aktualny. Samodzielną wycenę możemy sporządzić w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma ona mocy prawnej i ma jedynie charakter stricte informacyjny. Wyceniarki internetowe można znaleźć na przykład na stronach internetowych w sieci (również na stronach rzeczoznawców majątkowych).

Mimo dużej konkurencji na rynku, dziś wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno, jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania. Największą popularnością cieszą się co prawda mieszkania deweloperskie, jednak lokale mieszkalne z rynku wtórnego sprzedają się równie dobrze. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zareklamujemy dane mieszkanie oraz w jakim stanie je pozostawimy. Bardzo ważnym aspektem okazuje się profesjonalna wycena od rzeczoznawcy, dlatego warto zainwestować w taki dokument. W niektórych przypadkach opłaca się również zatrudnienie agenta nieruchomości. Ten ostatni sprzeda mieszkanie szybko i za atrakcyjną cenę.