Lokale do wynajęcia

Lokale do wynajęcia

Rozwój danego przedsiębiorstwa niesie za sobą konieczność rozbudowy firmy. Wówczas może się okazać, że dotąd małe biuro nie pozwala już na prawidłowe funkcjonowanie interesu. Zakup nowego biura to spora i często ryzykowna inwestycja. W związku z tym wiele przedsiębiorstw decyduje się zatem na wynajęcie lokalu, który odpowiadałby potrzebom firmy i ułatwiał pracę personelowi. Jak odpowiednio zabrać się jednak za wynajęcie? Na co warto zwracać uwagę, aby nie wpaść w pułapkę, która może zaważyć na losach firmy? Rachunek sumienia? Pierwszą czynnością, którą powinno wykonać się przy poszukiwaniu lokalu jest określenie własnych potrzeb. Przedsiębiorca powinien dokładnie zastanowić się jakiego pomieszczenia potrzebuje, aby jego firma mogła prawidłowo funkcjonować. W tej kwestii warto zatem określić jak duży ma być to lokal, w jakiej okolicy powinien on się znajdować, co powinien zawierać i jaką kwotę maksymalnie można przeznaczyć na jego wynajem. Sprawa wydaje się dość oczywista, aczkolwiek jest ona pomijana przez wiele osób. Wówczas w toku poszukiwań lokalu rodzą się poważne problemy i dylematy na temat tego, którą z ofert powinno się wybrać, aby nie żałować swojej decyzji.

Poszukiwania odpowiedniego lokalu

lokale wynajemDrugim krokiem dla przedsiębiorcy, chcącego rozbudować swoją działalność jest poszukiwanie odpowiedniego dla swojej firmy lokalu. Istnieje kilka kanałów, dzięki którym może on rozpocząć ten proces. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście Internet. W sieci pełno jest bowiem stron oferujących wyłącznie lokale do wynajęcia. Są to ogłoszenia aktualne, dzięki czemu przedsiębiorca nie traci czasu na telefonowanie i dowiadywanie się, że ważność oferty wygasła rok temu. Innym kanałem wartym polecenia podczas poszukiwania odpowiedniego lokalu może być gazeta. Zwłaszcza w branżowej prasie wątek wynajmowania pomieszczenia dla własnego biura jest bardzo istotny. Dobrym sposobem znajdowania właściwego dla siebie pomieszczenia jest również rozeznanie wśród znajomych. Ktoś, kto nas dobrze zna z pewnością nie da nam bowiem zrobić krzywdy i poleci lokal, przez który nie nabawimy się w przyszłości jakichkolwiek problemów.
W momencie, gdy znajdziemy już jakieś interesujące oferty warto wybrać się na miejsce osobiście. Dobrze jest, gdy znajdziemy kilka takich ogłoszeń. Wówczas będziemy mogli porównać różne oferty i wybrać najkorzystniejszą z nich. Oglądając lokale do wynajęcia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które w przyszłości będą mogły odgrywać dla firmy kluczową rolę. Co może wejść w ich skład? Możliwości jest oczywiście wiele jednakże warto zainteresować się tymi najważniejszymi. Należy pamiętać, że lokal ma służyć nie tylko nam i naszym pracownikom, ale często również i klientom. Podstawową kwestią jest zatem zwrócenie uwagi na parking, który z pewnością będzie potrzebny obu stronom. Kolejny aspekt dotyczy samej lokalizacji. Dobrze, gdy interesujący nas lokal znajduje się w miejscu o dogodnym połączeniu komunikacyjnym. To czy znajduje się on już w centrum zatłoczonego miasta, czy leży na uboczu, dzięki czemu pracownicy mają zapewnioną ciszę i przyjemny oraz relaksujący widok z okna zależy już tylko od potrzeb przedsiębiorstwa oraz rodzaju branży, w której ono prosperuje. Warto zwrócić także uwagę na ilość okien. Dzięki nim do naszego biura wpadać będzie większa ilość światła, co nie tylko pobudzi pracowników do zajęcia się ich służbowymi obowiązkami, ale również będzie mogło znacznie zmniejszyć opłaty za zużycie prądu. Kluczową rolę odgrywa również to czy budynek, w którym znajduje się interesujący nas lokal jest odpowiednio chroniony. Monitoring lub obecność agencji ochroniarskiej będzie z pewnością sporą zaletą. Dobrze jest pomyśleć również o przyszłości. Skoro nasza firma zyskała sobie już zaufanie klientów i może się rozwijać to za jakiś czas być może potrzebny będzie jeszcze większy lokal dla swojego przedsiębiorstwa. Poszukując odpowiedniego dla siebie pomieszczenia warto zwrócić zatem uwagę na to, czy w przyszłości będzie istniała możliwość powiększenia w interesującym nas budynku liczby wynajmowanych przez naszą firmę metrów kwadratowych. Takie udogodnienie może bowiem zaoszczędzić nam za jakiś czas kolejnego stresu związanego z szukaniem właściwego dla swojego przedsiębiorstwa pomieszczenia. Istotną kwestią jest również ogólny wygląd budynku, w którym znajduje się interesujący nas lokal. Jego estetyka i odbiór może okazać się bowiem kluczowa jeśli chodzi o stosunek klienta do naszej firmy. Dobrze, gdy takie budynki są nowoczesne i wykonane z najwyższej jakości materiału. Przykładem może być tutaj poznański wieżowiec – awangardowy biurowiec, w którym można wynająć wiele ciekawych lokali dla rozwoju biznesu.

Przerażająca umowa

Znalezienie odpowiedniego dla potrzeb swojej firmy lokalu to często wierzchołek góry lodowej dla wielu przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że wiele trudności sprawia zawarcie właściwej i korzystnej dla obu stron umowy. Podpisując takie zobowiązanie warto zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, dzięki czemu zawczasu unikniemy niedopowiedzeń, które mogą przysporzyć nam w przyszłości sporo problemów. Jedną z najistotniejszych kwestii podczas zawierania umowy jest dokładne sprecyzowanie jej przedmiotu. Warto zatem pokusić się w tej kwestii o spory pedantyzm i wypisać w umowie wszystko co najistotniejsze w tym aspekcie (np. adres lokalu, liczba jego pomieszczeń, wielkość powierzchni czy samo przeznaczenie). Dobrze określić również stan faktyczny lokalu i to, która ze stron będzie pokrywała koszty ewentualnych remontów czy nieprzewidzianych napraw. Jeśli interesujący nas lokal ma na wyposażeniu jakiekolwiek umeblowanie to do umowy należy załączyć wykaz z dokładnym spisaniem tego, co jest wówczas na stanie. Umowę warto podpisywać na czas określony. Jeśli lokal będzie nadal spełniać nasze oczekiwania zawsze można ją wydłużyć. Jeśli będzie natomiast odwrotnie to bez jakichkolwiek problemów będziemy mogli rozpocząć poszukiwania nowego lokalu. Dobrze jest określić również dokładnie comiesięczną kaucję najmu oraz wszelkie koszta związane z opłatami eksploatacyjnymi.