Kraty zgrzewane

Kraty zgrzewane

Firmy działające w przemyśle tworzą dzisiaj wiele materiałów, których wykorzystanie sięga naprawdę różnorodnych branż. Stal czy metal to cenne towary, dzięki którym możemy dzisiaj korzystać z nowoczesnych maszyn czy podziwiać nowoczesne elewacje. W kontekście wartościowych materiałów warto z pewnością wspomnieć o kratach zgrzewanych mających wszechstronne zastosowanie nie tylko w branży przemysłowej czy budowlanej, ale również poza nimi. Nowoczesne i solidne kraty przygotowywane w specjalnych warunkach przez profesjonalnych pracowników wyróżniają się pod wieloma względami. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej nie tylko na temat głównego zastosowania krat, ale również na temat ich szczegółowej specyfiki.

Wykonanie krat zgrzewanych krok po kroku

Jak wygląda tworzenie kraty zgrzewanej? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest bardzo skomplikowana. Standardowe kraty zgrzewane powstają z kilku elementów. Ich podstawą są tak zwane płaskowniki nośne połączone ze sobą specjalnymi prętami żłobionymi. Same płaskowniki również zaliczamy do prętów o przekrojach prostokątnych wykonanych z metalu. Wyróżniamy następujące rodzaje płaskowników: cięty z blachy, ciągniony bądź też walcowany. Warto wspomnieć o tym, że płaskowniki wykorzystywane do tworzenia krat mają zazwyczaj grubość od dwóch do sześciu milimetrów oraz wysokość wahającą się pomiędzy dwudziestoma a siedemdziesięcioma milimetrami. Wspomniane wcześniej pręty żłobione mają zazwyczaj średnicę około sześciu milimetrów. Tworzona krata zgrzewana przechodzi również proces cynkowania ogniowego. Warstwa cynku znajdująca się na obiekcie ma właściwości antykorozyjne. Skutecznie chroni kratę przed korozją i zapewnia jej dużą trwałość. Jeśli chodzi o „oczka” pomiędzy prętami, ich wielkość zależy od wielu czynników.

Standardowa i niestandardowa wielkość oczek w kratach

Standardowe „oczka” w kratach zgrzewanych mają boki o długości około trzech, czterech centymetrów. Niemniej jednak niektóre firmy oferują również inne możliwości. Najczęściej na specjalne zamówienie klienta. Jeśli zależy nam na niestandardowych wymiarach oczek, powinniśmy zapytać o taką możliwość już podczas pierwszej rozmowy (by uniknąć ewentualnych nieporozumień). Co ciekawe, niektóre firmy nie biorą dodatkowej opłaty za zmianę standardowych ustawień. Warto również wiedzieć, że różne działalności proponują w swojej ofercie różne kształty końcowe krat zgrzewanych.

Kształt kraty zgrzewanej zależy również od klienta

Standardowe kraty zgrzewane zazwyczaj mają kwadratowy bądź prostokątny kształt. Niemniej jednak tworzone są również elementy o niecodziennych formach. Niektóre kraty mają kształt koła, inne trójkąta. Wszystko zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia oraz od zlecenia skierowanego przez klienta do wybranej firmy.

Najbardziej cenione zalety krat zgrzewanych

Kraty zgrzewane posiadają wiele zalet, o których przeciętny laik nie ma pojęcia. Warto przede wszystkim zaznaczyć, że – jeśli zaistnieje taka potrzeba – standardowe kraty możemy zakupić niemalże od ręki. Wiele firm posiada zmagazynowane produkty, by szybko i efektywnie przeprowadzić sprzedaż. Kolejną zaletą jest nierzadko cenna antypoślizgowość. Niepodważalnym plusem krat jest również ich ogromna trwałość. Raz zamontowane będą służyły człowiekowi przez wiele kolejnych lat. Co więcej, kraty zgrzewane można montować w różnych konfiguracjach. Możliwe jest ich docinanie i przycinanie, by produkt sprawdził się nie tylko pod względem praktycznym, ale również pod względem estetycznym. W tym kontekście warto wspomnieć nie tylko o zaletach krat, ale również o ich szerokim zastosowaniu. Jak się bowiem okazuje, nie zawsze mamy do czynienia wyłącznie z funkcjonalnym i praktycznym produktem.

Zastosowanie krat zgrzewanych w codziennym życiu

Choć niewiele osób zna specyfikę krat, z pewnością większość z nas na co dzień styka się z tym elementem. Wspomniany fakt świadczy przede wszystkim o szerokim zastosowaniu krat w życiu codziennym człowieka. Gdzie możemy zatem spotkać zgrzewane kraty? Wspomniany produkt jest bardzo często wykorzystywany przy tworzeniu elewacji budynków oraz mieszkań. Mowa tutaj nie tylko o elewacjach zewnętrznych, ale również o elewacjach wewnętrznych. Z krat budowane są między innymi barierki (balkonów, tarasów itp.) czy proste windy w halach przemysłowych (wykorzystywane nie tylko do przewozu osób, ale przede wszystkim do przenoszenia różnego sprzętu na kilku kondygnacjach).

Jak się zatem okazuje, o kratach zgrzewanych można mówić długo i ciekawie. Te wartościowe produkty sprawdzają się w wielu miejscach oraz przestrzeniach od lat.