Buty, torby i ubrania – retro czy vintage?

Buty, torby i ubrania – retro czy vintage?

Pojęcia retro i vintage są dzisiaj traktowane jako synonimy, chociaż być może powinno się je delikatnie oddzielić i doprecyzować. Choć duch retro nieustannie unosi się nad współczesną modą, zainteresowanie dodatkami i strojami vintage nie zmienia się od kilku sezonów, a można wręcz powiedzieć, że staje się coraz popularniejsze. Dynamiczny rozwój specjalistycznych second-handów oraz sklepów internetowych, które zajmują się dystrybucją elementów z poprzednich epok pokazuje, że cieszymy się mając możliwość wejścia w posiadanie niebanalnych przedmiotów oraz świadomego kreowania własnego stylu.

Czy zatem retro i vintage to to samo? Nie do końca, ponieważ vintage określane są zwykle przedmioty pochodzące bezpośrednio z minionych epok. Mogą to być zatem torby z początku wieku, które ładnie się „zestarzały”, bluzki pochodzące z babcinych szaf, czy też biżuteria zakupiona na targach staroci. Pojęcie retro zazwyczaj używane jest w kontekście stylizacji, a zatem tworzeniu ubrań i dodatków, które swoim fasonem nawiązują do mody pochodzącej z przeszłości. Wymienność obu pojęć jest dzisiaj widoczna głównie za sprawą popularyzacji vintage i istnienia obok siebie oryginalnych sklepów gromadzących w swoich wnętrzach elementy mające swoją bogatą historię z działaniami marketingowymi dostosowanymi do potrzeb rynkowych. Ze względu na to, że zainteresowanie klientów okazało się wyjątkowo duże, kolejni producenci postanowili tworzyć kolekcje dodatków w oparciu o schematy charakterystyczne dla strojów „z epoki”.

Idea vintage polegająca na niebanalności i wyjątkowości może więc czasami tracić na wartości zwłaszcza, kiedy okazuje się, że takich „oryginalnych” butów czy torebek jest w sklepach tysiące. Okazuje się jednak, że możliwe jest wykorzystanie vintage i retro do stworzenia zupełnie nowej jakości, o czym świadczyć może popularność poznańskiego sklepu Etui, którego torby skórzane posiadają znamiona zarówno przedmiotów pochodzących z przeszłości, jak i produktów jak najbardziej współczesnych. Ze względu na to, że oferowane przez firmę kuferki, portfele, kosmetyczki, kopertówki czy aktówki tworzone są z troską o każdy szczegół, możliwe jest wejście w posiadanie niebanalnych akcesoriów, potrafiących niemal całkowicie zmienić charakter tworzonych przez nas stylizacji. Czy zatem wymieszanie pojęciowe powiązane z wymiennym wykorzystywaniem wyrazów „vintage” i „retro” musi odbywać się ze stratą wartości któregokolwiek z nich? Okazuje się, że niekoniecznie. Wystarczy bowiem, że wzbogacając własne szafy dołoży się starań, aby kolejne elementy były zgodne z naszym całościowym wizerunkiem i dawały szansę na swobodne łączenie ich ze sobą tak, aby możliwe było kreowanie dziesiątek konstrukcji w oparciu o ubrania „bazowe”.

Vintage jest więc świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy uwielbiają bawić się modą i czują nieskrępowaną potrzebę łamania utartych schematów i tworzenia zupełnie nowych jakości ze wszystkiego, co dostępne jest obecnie w sklepach. Za każdym razem możliwe jest zatem uzyskanie niebanalnego efektu w oparciu o wymieszanie tego, co przeszłe z tym, co współczesne.